WhatsApp Destek Hattı

ARMATÜR AYDINLATMA SEÇİMİ NASIL OLMALIDIR ?

Görünmez, güçlü, evrensel. Elektrik. Bununla birlikte, bazen, bu enerji şekli de tehlikeli olabilir. Bu nedenle, elektrik voltajına karşı koruma, tüm cihazlar için birinci önceliktir. Eviniz için yeni bir lamba alırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Bilmeniz gereken her şeyi topladık.

Bunu biliyor musun? Bakıp spekülasyon yapıyorsun. Daha önce banyonuza yeni bir armatür yüklemek zorunda kalmadınız. Her şey mükemmel olmalı: Sadece sağlıklı yaşam tapınağı için en iyisi yeterince iyidir. Stil ve çekiciliğin yanı sıra, bir şey özellikle önemlidir: Güvenliğiniz. Tüm koruma sınıflarının bilgisi ve koruma dereceleriyle donatılmış olarak, garantili herhangi bir projeyi başarıyla uygulayabilirsiniz.

Koruma sınıfı vs. koruma derecesi - fark nedir?

Koruma hakkında konuşalım: Armatürünüzün yerleşik elektrik konusunda ne kadar güvenli olduğunu bilmek istiyorsanız, paketlemeye hızlı bir bakış yeterlidir. Orada koruma sınıfı hakkında bilgi bulacaksınız Bu üç kategoriye ayrılır: I, II ve III.

Ancak sadece bir kullanıcı olarak korunmaya ihtiyaç duymazsınız. Armatürü monte ettiğiniz odaya bağlı olarak kir ve sudan da korunmalıdır. Bunun için şartname koruma derecesi denir Bu, armatürün kullanılabileceği ortam koşulları ile ilgili sonuçların çıkarılmasını sağlar.

KORUMA SINIFLARI - kendine ait bir sınıf

Armatürü paketinden çıkarır, çevirir ve şekline bakarsınız. Belli koşullar altında, gördükleriniz zaten kendi güvenliğiniz için en önemli bileşen olabilir. Malzemeye ve tasarıma bağlı olarak, armatürün dış katmanı elektrik voltajına karşı az veya çok koruma sağlar. Bu koruma üç sınıfa ayrılmıştır:

150px-Schutzklasse_1_fett.svg

1. sınıf:

Bu sınıfın önlemleri, bir kusur nedeniyle akımın kontrol edilemez şekilde akmasını önler. Koruyucu iletken (sarı-yeşil kablo) bir arıza olması durumunda, bir iletken görevi görür. Sigortanın tetiklenmesi daha fazla hasarı önler. Tüm avizelerimiz en azından bu koruma sınıfına veya daha üstüne sahiptir.

Pratik ipucu: Koruyucu iletkenlerin her zaman önce ana şebekeye bağlı olmaları sağlanmalıdır.

150px-Schutzklasse_2_fett.svg

Sınıf 2:

Sınıf II cihazlar sürekli, çift veya güçlendirilmiş yalıtımlıdır .  Canlı parçalarla teması önler. Bu nedenle, bu cihazlar topraklama bağlantısı gerektirmez.

150px-Schutzklasse_3_fett.svg

Sınıf 3:

Koruma sınıfı III'ün elektrikli cihazları da tamamen yalıtımlıdır ve bu nedenle kullanıcıyı elektrik çarpmasından korur . Ek olarak, bu cihazlar sadece düşük voltajla çalıştırılır (maks. 50 volt AC veya 120 volt DC). Evinizin elektrik prizine taktığınız cihazlar için bu, transformatör kullanımı anlamına gelir. Bu normal gerilimi 230 volttan 50 volttan daha düşük bir seviyeye düşürür.

KORUMA DERECELERİ - su ve tozun şansı kalmaz

Savunmayı en iyi nasıl tanımlarsın? Elektrik mühendisliği bunu koruma dereceleri ile yapar. Bir cihazın su ve toz girişine ne kadar korunduğunu söylerler.

Kullanıma bağlı olarak, aydınlatma armatürlerinin uygun koruma derecesine sahip olduğundan emin olun. Tehlikeli durumlardan kaçının: Oturma odanıza bir armatür yerleştiriyor musunuz? O zaman banyoya monte edilenden daha düşük bir korumaya ihtiyacınız vardır. Mantıklı geliyor - öyle.

Koruma derecesi IP kodu (Uluslararası Koruma Kodu) ile belirtilir. Bu iki kod numarasından oluşur "IP XX" ve IP 20 ile IP 68 arasındadır.

İlk kod numarası, bir muhafazanın yabancı cisimlere karşı hangi korumayı sağladığını gösterirken, ikinci kod numarası, suya veya neme karşı koruma derecesini tanımlar. Tüm avizelerimiz en az IP 20 ile korunmaktadır. Bu, 12 mm'den daha büyük çapa sahip katıların avizenin içine girme ihtimalinin olmadığı anlamına gelir.

Basitçe söylemek gerekirse: koruma derecesi ne kadar yüksek olursa, maddelerin içeriye girmesi o kadar zor olur . Sizin için farklı koruma derecelerine sahip bazı armatür örneklerini derledik:

IP 20 - Tüm Eglo armatürleri en azından bu koruma derecesine sahiptir.

IP 33 - 30194 ŞEHİR 1 - EGLO Dış Aydınlatma Armatürü:
  • 2,5 mm çapında ve daha büyük sert yabancı cisimlere karşı korumalıdır
  • Yağmur geçirmez armatür
IP 44 - 97965 PALMITAL - EGLO Banyo Armatürü:
  • 1.0 mm çaplı yabancı cisimlere karşı koruma
  • Su sıçramasına dayanıklı.
IP 54 - 95002 LED Lora - Eglo tavan armatürü:
  • Toz korumalı
  • Su sıçramasına dayanıklı.
Dış mekan için IP 65 - 95235 ZIMBA-LED gömme aydınlatma armatürü:
  • Toz geçirmez aydınlatma armatürü
  • Su jetleri karşı korumalı
IP 67 - 86189 RIGA 3 - EGLO gömme zemin armatürü:
  • Toz geçirmez aydınlatma armatürü
  • Su geçirmez armatür

Evde koruma derecelerine uyun

Güvenli banyo keyfi

Özel durumlar özel önlemler gerektirir: Fakat sorun değil - yeni banyo armatürlerinizi alırken, çeşitli koruma alanlarına dikkat edin. Temel kurallara dikkat edin: Bir alanda ne kadar fazla su oluşabilirse, koruma derecesi o kadar yüksek olmalıdır. Temel olarak, IP20'nin tüm armatürleri banyoya monte edilebilir. Ancak, daha yüksek derecede koruma gereken bazı alanlar vardır.

IP44 veya daha yüksek bir koruma derecesine sahip olan armatürler , banyo, musluk ve duş etrafında 60 cm yarıçapındakullanılmalıdır. IP65 veya daha yüksek koruma sınıfına sahip armatürler , duşta veya duş başlığı alanında kullanılmalıdır 2.25M bir yükseklikten itibaren stand alanı , IP20 aydınlatma armatürleri monte edilebilir herhangi bir yerde .

Dış mekanda aydınlatma armatürleri kullanırsanız, koruma derecesine göre sağ aydınlatma armatürünün seçimi daha kolaydır.  IP23 dış mekan armatürleri (örn. Duvar armatürleri, zemin armatürleri, bollard armatürleri, tavan sarkıtları armatürleri vb.) , Toprağa takılmadıkları sürece tüm dış mekan alanları için genellikle uygundur . Sıva altı zemin armatürleri veya havuz armatürleri için IP65 veya daha yüksek koruma derecesine sahip bir armatür kullanılmalıdır.

Dış mekan aydınlatmanızı seçerken sadece farklı durumları düşünün: Yaz aylarında şiddetli yağmur, kışın kar yağışı, sonbaharda rüzgarlı akşamlar - böylece her durum için hazırsınız.

Şimdiye kadar - çok güvenli. Bir sonraki projen için hazırsın. Sadece hatırlayın: Koruma sınıfları, elektrik çarpmasına karşı korumayı belirtir. Diğer yandan, koruma dereceleri, maddelerin armatürün içine ne kadar kolay girebileceğini açıklar. Koruma derecesi ne kadar yüksek olursa, sıvıların ve tozun yuvaya girmesi o kadar zor olur. Ama bunun seni rahatsız etmesine izin verme. Çoğu durumda, IP20 / 23 koruma sınıfı bir armatür tereddüt etmeden kullanılabilir.

HM AYDINLATMA için Tıklayınız !

HM AYDINLATMA ARMATÜR MODELLERİ HEMEN SATIN AL !


Son görüntülenen

Herhangi bir ürün yok

Menu